Re: Norma na =?iso-8859-2?Q?kolejno=B6=E6?= par w RJ45



Masz problem? Zapytaj na forum elektroda.pl

Poprzedni Następny
Wiadomość
Spis treści
From: eM <em60_at_nospam_interia.pl>
Subject: Re: Norma na =?iso-8859-2?Q?kolejno=B6=E6?= par w RJ45
Date: Sun, 01 Apr 2001 21:42:42 +0200


Martin Walter napisał(a):

Ułożenie kolorów w parach definiują normy różnych firm ale jest to istotne
tylko z punktu widzenia przejrzystości połączeń. Elektrycznie nie ma
oczywiście wpływu na instalację.

Np. w Modtapie para 1-2 jest pomaranczowa (568B), a w Telegaertnerze
zielona (568B)

Przy okazji mam pytanie: jak dokladnie powinien wygladac kabel krzyzowy
(crossover) dla Gigabit Ethernetu? Chodzi mi o polaczenie pinow 4, 5, 7,
8?

pozdrawiam
Mariusz

Poprzedni Następny
Wiadomość
Spis treści
From: "Maxx" <maxx_at_nospam_astercity.net>
Subject: Re: Norma na kolejność par w RJ45
Date: Sun, 1 Apr 2001 22:35:26 +0200


Przy okazji mam pytanie: jak dokladnie powinien wygladac kabel krzyzowy
(crossover) dla Gigabit Ethernetu? Chodzi mi o polaczenie pinow 4, 5, 7,
8?


W Gigabicie nie ma kabli crossover, interfejs sam odpowiednio pozamienia
pary.

Maxx



Poprzedni Następny
Wiadomość
Spis treści
From: eM <em60_at_nospam_interia.pl>
Subject: Re: Norma na =?iso-8859-2?Q?kolejno=B6=E6?= par w RJ45
Date: Mon, 02 Apr 2001 08:49:48 +0200


Maxx napisał(a):

W Gigabicie nie ma kabli crossover, interfejs sam odpowiednio pozamienia
pary.

Spytalem, bo natknalem sie w sieci na tak wlasnie nazwany kabel...
A dokladniej chodzilo, w ogole, o podlaczenie 4, 5, 7, 8 w kablu
krzyzowym - widzialem rozne opisy i rozne (realne) kable.

pozdrawiam
Mariusz

Poprzedni Następny
Wiadomość
Spis treści
From: "Maxx" <maxx_at_nospam_astercity.net>
Subject: Re: Norma na kolejność par w RJ45
Date: Mon, 2 Apr 2001 10:00:16 +0200


W Gigabicie nie ma kabli crossover, interfejs sam odpowiednio pozamienia
pary.

Spytalem, bo natknalem sie w sieci na tak wlasnie nazwany kabel...
A dokladniej chodzilo, w ogole, o podlaczenie 4, 5, 7, 8 w kablu
krzyzowym - widzialem rozne opisy i rozne (realne) kable.

Sprawdzilem to jeszcze raz i jesli chodzi o kable crossover to jest tak:

Niektorzy robia kable zamieniajac sekwencje 568A na 568B - czyli tylko dwie
pary zamienione, dziala to dla 10BASE-T i 100BASE-TX

W Gigabicie nie ma potrzeby robienia crosu na kablu, gdyz interfejs sam sie
odpowiednio ustawi.
Nie zaszkodzi jednak jak sie zrobi pelny crossover (w zasadzie to powinno
sie wlasnie w ten sposob crossowac, ale malo kto tak robi), bo taki kabel
mozna potem wykorzystac w innym miejscu i na pewno bedzie dzialal. Wyglada
on tak:

1-3
2-6
3-1
6-2

4-7
5-8
7-4
8-5

Maxx




Poprzedni Następny
Wiadomość
Spis treści
From: eM <em60_at_nospam_interia.pl>
Subject: Re: Norma na =?iso-8859-2?Q?kolejno=B6=E6?= par w RJ45
Date: Mon, 02 Apr 2001 19:22:22 +0200




Maxx napisał(a):

Niektorzy robia kable zamieniajac sekwencje 568A na 568B - czyli tylko dwie
pary zamienione, dziala to dla 10BASE-T i 100BASE-TX

Dlatego wlasnie nurtowalo mnie co zrobic z pozostalymi 4 przewodami.

Nie zaszkodzi jednak jak sie zrobi pelny crossover (w zasadzie to powinno
sie wlasnie w ten sposob crossowac, ale malo kto tak robi), bo taki kabel

Dzieki. Juz zdazylem sie dowiedziec, ze taki pelny to 100Base-T4.
Ciekawe dlaczego ludziskom nie chce sie jeszcze tych 4 przewodow
opowiednio zacisnac?

pozdrawiam
Mariusz

Poprzedni Następny
Wiadomość
Spis treści
From: jfox_at_nospam_friko6.onet.pl (J.F.)
Subject: Re: Norma na kolejność par w RJ45
Date: Tue, 03 Apr 2001 19:58:22 GMT


On Mon, 02 Apr 2001 19:22:22 +0200, eM wrote:
Niektorzy robia kable zamieniajac sekwencje 568A na 568B - czyli tylko dwie
pary zamienione, dziala to dla 10BASE-T i 100BASE-TX
[...]
Dzieki. Juz zdazylem sie dowiedziec, ze taki pelny to 100Base-T4.
Ciekawe dlaczego ludziskom nie chce sie jeszcze tych 4 przewodow
opowiednio zacisnac?

A jak to jest prawidlowo ? Bo normy nie ma :-)

A co do tego 100bT4 to mam watpliwosci - tam zdaje sie
pary sa dwukierunkowe, to ich chyba zamieniac nie trzeba ...


J..


Poprzedni Następny
Wiadomość
Spis treści
From: eM <em60_at_nospam_interia.pl>
Subject: Re: Norma na =?iso-8859-2?Q?kolejno=B6=E6?= par w RJ45
Date: Wed, 04 Apr 2001 08:52:01 +0200


"J.F." napisał(a):

A co do tego 100bT4 to mam watpliwosci - tam zdaje sie
pary sa dwukierunkowe, to ich chyba zamieniac nie trzeba ...

Probujac rozwiazac ten problem, znalazlem w sieci:

Ethernet 100Base-T4 Crossover Cable
http://www.hardwarebook.net/ca_Ethernet100BaseT4Crossover.html

Name Pin Pin Name

TX_D1+ 1 3 RX_D2+
TX_D1- 2 6 RX_D2-
RX_D2+ 3 1 TX_D1+
RX_D2- 6 2 TX_D1-
BI_D3+ 4 7 BI_D4+
BI_D3- 5 8 BI_D4-
BI_D4+ 7 4 BI_D3+
BI_D4- 8 5 BI_D3-

Spotkalem sie z tez z kablami, gdzie obok normalnej "krzyzowki" (1-3,
2-6, 3-1, 6-2) bylo polaczenie 4-5, 5-4, 7-8, 8-7...

pozdrawiam
Mariusz

Poprzedni Następny
Wiadomość
Spis treści
From: jfox_at_nospam_friko6.onet.pl (J.F.)
Subject: Re: Norma na =?iso-8859-1?Q?kolejno=B6=E6?= par w RJ45
Date: 4 Apr 2001 15:20:05 +0200


On Wed, 04 Apr 2001 08:52:01 +0200, eM <em60_at_nospam_interia.pl> wrote:
"J.F." napisał(a):
A co do tego 100bT4 to mam watpliwosci - tam zdaje sie
pary sa dwukierunkowe, to ich chyba zamieniac nie trzeba ...

Ethernet 100Base-T4 Crossover Cable
http://www.hardwarebook.net/ca_Ethernet100BaseT4Crossover.html

tylko zobacz tu: http://www.hardwarebook.net/co_Ethernet100BaseT4.html :

Note: TX & RX are swapped on Hub's. Don't know about Bi-directional data.

te dwie dodatkowe pary sa dwukierunkowe, jesli autor nie wie czy sa
zamieniane przez hub to czy aby na pewno poprawny cross cable narysowal ?

Name Pin Pin Name

TX_D1+ 1 3 RX_D2+
TX_D1- 2 6 RX_D2-
RX_D2+ 3 1 TX_D1+
RX_D2- 6 2 TX_D1-
BI_D3+ 4 7 BI_D4+
BI_D3- 5 8 BI_D4-
BI_D4+ 7 4 BI_D3+
BI_D4- 8 5 BI_D3-

Spotkalem sie z tez z kablami, gdzie obok normalnej "krzyzowki" (1-3,
2-6, 3-1, 6-2) bylo polaczenie 4-5, 5-4, 7-8, 8-7...

J.

Poprzedni Następny
Wiadomość
Spis treści
From: Krzysztof Halasa <khc_at_nospam_intrepid.pm.waw.pl>
Subject: Re: Norma na =?ISO-8859-2?Q?kolejno=E6?= par w RJ45
Date: 04 Apr 2001 12:00:28 +0200


jfox_at_nospam_friko6.onet.pl (J.F.) writes:

A jak to jest prawidlowo ? Bo normy nie ma :-)

Prawidlowo to sie laczy karte z hubem. Widziales jakis crossover w normie?
(chociaz nie wiem, moze w ostatnich jest).
--
Krzysztof Halasa
Network Administrator

Poprzedni Następny
Wiadomość
Spis treści
From: eM <em60_at_nospam_interia.pl>
Subject: Re: Norma na =?iso-8859-2?Q?kolejno=E6?= par w RJ45
Date: Thu, 05 Apr 2001 12:58:34 +0200


Krzysztof Halasa napisał(a):

Prawidlowo to sie laczy karte z hubem. Widziales jakis crossover w normie?

A jak mam np. switche RND, ktore nie maja gniazd crossover, to jak mam
je ze soba polaczyc?

pozdrawiam
Mariusz

Poprzedni Następny
Wiadomość
Spis treści
From: Krzysztof Pawleta <pawletak_at_nospam_poczta.onet.pl>
Subject: Re: Norma na =?iso-8859-2?Q?kolejno=B6=E6?= par w RJ45
Date: Wed, 04 Apr 2001 01:10:41 +0200


"J.F." wrote:

A co do tego 100bT4 to mam watpliwosci - tam zdaje sie
pary sa dwukierunkowe, to ich chyba zamieniac nie trzeba ...

Jednak chyba sie mylisz:
http://www.hardwarebook.net/ca_Ethernet100BaseT4Crossover.html
http://www.blackdown.org/~hwb/ca_Ethernet100BaseT4Crossover.html

opis kolorów:
http://www.hardwarebook.net/ca_Ethernet10BaseTStraightThru.html
--
_________________________________________________
| 'Krzys' Pawleta |
| mailto:pawletak_at_nospam_poczta.onet.pl |
|_______ICQ# 1582962___________GG: 259602_______|